East of England Ambulance Service

Heartstart

 

Serving the community

 

 

 

 

 

 

 

 

Home

 

 

Fund Raising

 

 

About Us

 

 

What is a First Responder

 

 

Contact Us

 

 

FAQ

 

 

Call out figures

 

 

ROSTER EZ32

 

 

ROSTER EZ66

 

 

NEWS

 

 

ADVICE

 

 

Sponsors

 

 

Heartstart

 

 

photo's

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Downloadlink HS for Dummies

 

extras for Scouts and Guides emergency aid   and Burns 

 

Download Emergency Life Support Skills for Everyone    

                         

 Heartstart Community_Certificates

 

AED PACKAGE

(Files)

 

If you would like us to put on a Heartstart Course for your group

Contact ron.ridge@nhs.net who will connect you to your local Instructors

 

First Responders Working In The Community

 

 

Courses

Date

Time

who

Location

Instructor 1

Instructor 2

Numbers

 

2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

07/01/2017

 

Garage

Navestock

Roy Tyzack

 

10

09/01/2017

09.00

Parish group

Brentwood

Ron Ridge

Sam McCarter

18

16/01/2017

 

Mother group

Clacton

Danny Ayling

 

10

21/01/2017

 

Epping and Ongar Rly

Ongar

Sue Wilsdon

EZ63

8

26/01/2017

18.00

Bowls Club

Writtle

Stuart Little

EZ21

8

26/01/2017

18.00

Canvey Station

Canvey

Ron Ridge

 

7

26/01/2017

19.00

Village PCC

Blackmore

Sam McCarter

 

12

26/01/2017

19.00

Knightsbridge Care Home

Southminster

Keith Wright

EZ28

12

27/02/2017

16.30

Rayleigh

Rayleigh

Lee Riches

 

25

28/01/2017

10.00

Danbury Mission

Danbury

Stuart Little

EZ21

25

02/02/2017

14.00

Referees

Barking

Jim McAree

EZ20,EZ44

16

04/02/2017

09.00

Cricket Club

Little Baddow

Stuart Little

EZ21

10

06/02/2017

10.00

Everslea

Pitsea

Dave Scott

EZ63

64

11/02/2017

 

Epping and Ongar Rly

Ongar

Sue Wilsdon

EZ63

12

14/02/2017

19.00

Ladies Club

Linford

Sue Wilsdon

EZ63

30

15/02/2017

20.00

Kings Arms

St Osyth

Barry Eastwood

EZ02

7

16/02/2017

17.00

Masonic lodge

Brentwood

Ron Ridge

 

10

19/02/2017

09.00

Guides

Essex

Sam McCarter

EZ32

12

20/02/2017

18.00

Bowls Club

Writtle

Stuart Little

EZ21

8

20/02/2017

19.00

Sailing Club

Tollesbury

Sylvia Halford

Bob Wilkinson

12

21/02/2017

10.00

St Pierre School

Leigh on Sea

Gerry Bird

 

11

22/02/2017

10.00

St Pierre School

Leigh on Sea

Gerry Bird

 

11

28/02/2017

15.00

Bowling Club

Purfleet

Sue Wilsdon

EZ63

20

12/03/2017

10.00

Masonic Hall

Loughton

Ron Ridge

Sam McCarter

53

18/03/2017

10.00

Parish Council

Little Baddow

Stuart Little

EZ21

12

19/03/2017

14.00

Teat and support

Mistley

Kate Williams

 

12

20/03/2017

19.00

Parish Council

Stock

Sam McCarter

EZ32

15

21/03/2017

19.00

PArish

Ridgewell

David Stocker

Jeremy Aummers

18

21/03/2017

15.00

Infanys school

Brentwood

Sam McCarter

 

6

22/03/2017

10.00

Arthur Bugler

Tilbury

Sue Wilsdon

EZ63

60

26/03/2017

14.00

Scouts

Fyfield

Ron Ridge

 

11

30/03/2017

19.00

Parish Council

Galleywood

Sam McCarter

 

25

30/03/2017

 

Fire Cadets

Orsett

Sue Wilsdon

EZ63

17

08/04/2017

 

EOR

Ongar

Sue Wilsdon

EZ63

12

08/04/2017

13.00

Convent

Navestock

Roy Tyzack

Penelope Tyzack

10

09/04/2017

09.00

EEAST TTT

North Weald

Ron Ridge

D.Spiceley J.Cleary P.Ludewig

25

11/04/2017

20.00

Hawthawns

Braintree

Dave Stocker

 

8

18/04/2017

10.00

O/S Barclays

Ongar

Ron Ridge

 

6

20/04/2017

19.00

Scouts

NAvestock

Ron Ridge

 

8

24/04/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

10

25/04/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

6

26/04/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

10

27/04/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

10

28/04/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

10

29/04/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

6

30/04/2017

10.00

RNLI

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

20

29/04/2017

 

Gardie Park

Stanford le Hope

Sue Wilsdon

EZ63

6

01/05/2017

11.00

Standon Mayday

Standon

Tony Hall

BZ044

?

02/05/2017

 

Gateway School

Corringham

Sue Wilsdon

EZ63

12

04/05/2017

6.30

Scouts

Great Waltham

Stuart Little

 

5

06/05/2017

10.00

Town CPAD

Ongar

Ron Ridge

Riches, mccarter, hall, spiceley

100

9/05/2017

 

Gateway School

Corringham

Sue Wilsdon

EZ63

12

10/05/2017

10.00

Schools

Maldon

Chris Flack

 

50

18/05/2017

 

Regency Ballroom

Corringham

Sue Wilsdon

EZ63

6

22/05/2017

17.00

WI

Tolleshunt D’Arcy

Veronica Halford

 

10

22/05/2017

 

Graham James School

Stanford Le Hope

Sue Wilsdon

EZ63

32

27/04/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

10

23/05/2017

06.00

Beavers

East Tilbury

Sue Wilsdon

EZ63

18

29/05/2017

All day

Village Fayre

Blackmore

Ingrid Morris

EZ32

500+

01/06/2017

10.00

HAawthawns

Braintree

Dave Stocker

 

5

02/06/2017

10.00

HAawthawns

Braintree

Dave Stocker

 

5

05/06/2017

09.00

Pioneer School

Basildon

Ron Ridge

 

12

09/06/2017

19/00

Brownies

Black Notley

Dave Stocker

 

22

14/06/2017

17.00

Althorne village

Althorne

John Cleary

EZ10-28

20

19/06/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

10

20/06/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

10

21/06/2017

17.00

Steeple village

Steeple

John Cleary

EZ10-28

15

21/06/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

10

22/06/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

10

23/06/2017

19.00

Community

Clacton

Danny Ayling

Scott/Jessica

10

26/06/2017

17.00

Rotary

Burnham

John Cleary

EZ10-28

20

26/06/2017

10.00

Lighthouse

Tollesbury

Sylvia Halford

 

12

27/06/2017

19.00

Police cadets

Grays

Zoe Tideman

+2

15

29/06/2017

20.00

RNA

Romford

Barry Eastwood

Jim MCCaree

12

29/06/2017

19.00

TBC

South Woodham Ferrers

Graham Elvidge

Krissie Lucas

20

29/06/2017

19.00

Preston

Preston

Pam Biggs

 

21

30/06/2017

19/00

Brownies

Black Notley

Dave Stocker

 

22

03/07/2017

12.00

Recycling

Hitchin

Pam Biggs

 

5

04/07/2017

19.00

Local group

Basildon

Lee Riches

 

14

05/07/2017

10.00

school

Darlington School

Gerry Bird

 

60

05/07/2017

10.00

school

Darlington School

Gerry Bird

 

60

09/07/2017

10.00

Village Day

Wheathampstead

John Cleary

EZ10-28

 

11/07/2017

 

Gatewa School

Corringham

Sue Wilsdon

EZ63

 

15/07/2017

09.00

Flower Show

Southminster

John Cleary

EZ10-28

 

19/07/2017

09.00

Becket Keys

Brentwood

Ron Ridge

+5

160

26/07/2017

10.00

Congregational Church

Tollesbury

Sylvia Halford

 

10

10/08/2017

 

Linford Church Hall

Corringham

Claire Frend

EZ63

20

17/08/2017

11.00

Fair and wheelbarrow race

Braughing

Tony Hall

BZ044

?

19/08/2017

All day

Country Show

Purleigh

Ron Ridge

Sam McCarter

120

20/08/2017

All day

Country Show

Purleigh

Ron Ridge

Sam McCarter

160

23/08/2017

19.00

LOcal

Little Bentley

Chris Bush

Janet, Ray

 

09/09/2017

 

 

 

 

 

150

25/09/2017

 

Arthur Bugler School

Stanford le Hope

Josh Elias

TBC

 

02/10/2017

 

Home School

Stanford le Hope

Sharon Watkinson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Total

 

 

 

 

 

2220

 

 

 

 

 

 

 

HS Total since 2012

 

 

 

 

 

47011

 

 

 

 

Date

Time

Location

who

Instructor 1

Instructor 2

Numbers

Brought Forward

from

Jan 2012 to April

From

tinyurl

 

605

2012

Varied

India

Indian Children

Val

 

250

Various

Various

EastGate, Bas

Public & Staff

Lee Riches

 

85

11/04/2012

19.00

Brentwood

Scouts

Ron Ridge

 

12

27/04/2012

18.00

Steeple B

Cubs/Scouts

Carole Jones

X 3

61

28/04/2012

10.00

Danbury

Village

Irene Randall

X 3

18

15/05/2012

15.30

Chelmsford

Boswells

Wayne Locker

David Baglietto

10

16/05/2012

10.00

Tollesbury

Village

Ali Lodge

Sylvia Halford

4

16/05/2012

19.00

Brentwood

Scouts

Ron Ridge

 

22

17/05/2012

14.00

Tollesbury

Village

Ali Lodge

Sylvia Halford

7

19/05/2012

14.00

Frinton

CC Volunteers

Jonathon Dixon

Katie Henz

10

20/05/2012

08.00

Roxwell

Young Farmers

Ron Ridge

 

500

24/05/2012

14.00

Tollesbury

Village

Ali Lodge

Sylvia Halford

12

02-03/06/2012

All w/e

Woodford

Scouts

Ron Ridge

 

214

10/06/2012

All day

Carver Barrks

ATC

Melvyn Gymer

Lisa Gymer

40

20/06/2012

10.00

Doddinghurst

School

Ron Ridge

 

50

26/06/2012

19,00

Billericay

Brownies

John Cooper

 

22

29/06/2012

19.00

Benfleet

Mothers Groups

Sally Connolly

 

5

01-05/07/2012

All days

Braintree

Crucial Crew

David Stocker

+6

1,500

03/07/2012

?

Rayleigh

School

Steve Hockley

David Baglietto

30

03/07/2012

?

Rayleigh

School

Steve Hockley

David Baglietto

30

04/07/2012

19.00

Billericay

Brownies

John Cooper

 

20

21/07/2012

12.00

Braintree

Carousel

David Stocker

 

200

30/07/2012

17.00

Billericay

Billericay AS

John Cooper

 

13

04/08/2012

14.00

Braintree

Roundwood GC

David Stocker

 

100

29/08/2012

09.00

Southend

Southend Gram

Ron Ridge

X2

20

08-09/09/2012

All w/e

Billericay

Barleylands

Ron Ridge

3 insts

4,000

09/09/2012

10.00

Braintree

Martial Arts

David Beer

 

45

15-16/09/2012

All w/e

Brentwood

Weald Show

David Stocker

DB/SM/ME

4,000

24/09/2012

18.00

Black Notley

Brownies

David Stocker

David Beer

15

01/10/2012

18.00

Black  Notley

Brownies

David Stocker

David Beer

15

01/10/2012

19.00

Woodford Green

Scouts

Ron Ridge

 

12

08/10/2012

18.00

Black Notley

Brownies

David Stocker

David Beer

20

12/10/2012

14.00

GT Yeldham

Scouts

Steve Morgan

 

12

16/10/2012

19.00

Saffron Walden

Boys Brigade

John Norrington

Claire Perry

10

19/10/2012

14.00

GT Yeldham

Scouts

Steve Morgan

 

13

23/10/2012

19.00

Saffron Walden

Boys Brigade

John Norrington

Claire Perry

10

27/10/2012

10.00-16.00

Little Yeldham

Public

Steve Morgan

TBC

24

03/11/2012

All day

Gt Samford

Public

Chris Green

 

30

13/11/2012

19.00

Saffron Walden

Boys Brigade

John Norrington

Claire Perry

10

20/11/2012

19.00

Saffron Walden

Boys Brigade

John Norrington

Claire Perry

50

21/11/2102

19.00

Brentwood

Scouts

Ron Ridge

 

50

Total 2012

 

 

 

 

 

12156

09/01/2013

09.00-10.30

Chelmsford

Sanden

Stuart Little

X 12

300

14/01/2013

18.00

Rayne

Brownies

David Stocker

 

30

17/01/2013

TBC

Braintree

Tabor Scnce col

Carole Jones

X???

15

22/01/2013

TBC

Braintree

Hedingham School

Carole Jones

Dave Stocker

185

23/01/2013

09.00-10.30

Chelmsford

Sanden

Stuart Little

X 12

300

28/01/2013

18.00

Rayne

Brownies

David Stocker

 

30

28/01/2013

20.00

Woodford Green

Scouts

Ron Ridge

 

8

01/02/2013

19.00

Chelmsford

Scouts

Stuart Little

 

12

07/02/2013

TBC

Braintree

Ramsey College

Carole Jones

X???

15

14/02/2013

TBC

Braintree

Tabor Scnce Col

Carole Jones

+2

225

23/02/2013

09.00

Broomfield

HSInstructor Course

DS/CP/RR/KH

 

23

25/02/2013

18.00

Steeple Bumpstead

Beavers

Carole Jones

 

20

07/03/2013

TBC

Braintree

Rickstones ac

David Stocker

X???

15

12/3/2013

14.00

Chelmsford

BHF shop

Diane card

 

6

16/03/2013

09.00

Danbury

Dr Surgery

Stuart Little

+2

16

18/03/2013

18.00

Braintree

Alec Hunter

David Stocker

X???

15

21/03/2013

18.00

Braintree

Notley High

David Stocker

X???

15

26/03/2013

18.00

S Woodham F

Cubs

Miles Ward

Graham Elvidge

20

11/04/2013

9 - 3

Great Bentley

Dr Surgery

Elliott Darlow

 

20

17/04/2013

tbc

Steeple Bumpstead

tbc

Carole Jones

+1

20

20/04/2013

All day

Great Bentley

Village hall

Elliott Darlow

 

20

20/04/2013

All day

Brentwood

Thriftwood Scouts

Ryan Kent

+1

36

11/05/2013

All day

Frating

Village hall

Elliott Darlow

 

20

17/07/2013

14.00

Basildon

Eastgate

Lee Riches

 

5

20/07/2013

14.00

Basildon

Eastgate

Lee Riches

 

5

28/07/2013

14.00

Basildon

Eastgate

Lee Riches

 

6

21/05/2013

18.00

Braintree

HSInstructor update

David Stocker

RR

4

26/05/2013

All day

Bocking

Roundchurch GC

Dave Stocker

 

50

01/06/2013

19.00

Brentwood

Scouts

Ron Ridge

 

12

19/06/2013

14.00

Danbury

Social Club

Dave Spicely

+2

20

05/07/2013

14.00

Basildon

Eastgate

Lee Riches

 

8

15/07/2013

All Day

Leigh

Darlinghurst

Gerald Bird

+1

47

27/07/2013

18.00

Braintree

Private address

Freya Murkowski

 

2

01/07/2013

19.00

Dunmow

Community

Catherine Studd

Nieky

8

21/07/2013

All day

Bocking

Roundchurch GC

Dave Stocker

 

200

01/09/2013

All day

Bocking

Roundchurch GC

Dave Stocker

 

200

02/09/2013

All day

Brentwood

Thriftwood Scouts

Ron Ridge

 

11

11/09/2013

 14.00

 Harlow

Carestream

Ron Ridge

 

12

14/09/2013

All day

Tendring

Youth Day

Roy Tyzack, Amanda Knox

+ 3

650

14-15/09/2013

All w/e

Billericay

Barleylands

Ron Ridge

+3

1000

21/09/2013

10.00

Braintree

Instructor requal

David Stocker

RR

4

23/09/2013

18.00

Cressing

Brownies/Rainbows/Guides

David Stocker

+2

75

07/10/2013

18.00

Cressing

Brownies/Rainbows/Guides

David Stocker

+2

75

09/10/2013

09.00

Sanden

Sanden School

Stuart Little

+9

250

11/10/2013

19.00

Woodford

Scouts

Ron Ridge

 

19

15/10/2013

20.00

Writtle

Young Farmers

Ron Ridge

Stuart Little

25

16/10/2013

09.00

Sanden

Sanden School

Stuart Little

+9

250

19/10/2013

12.00

Maldon

Duck Canoe Club

Ron Ridge

2

30

23/10/2013

17.00

Navestock

Navestock Village Society

Roy Tyzack

+1

15

14/11/2013

TBC

Chelmsford

High Chelmer

Dave Spicely

TBC

25

18/11/2013

09.00

Chelmsford

Well being show

Dave Spicely

TBC

50

19/11/2013

19.00

Earls Colne

Community

Freya Murkowski

TBC

6

20.11/2013

10.00

Brentwood PAD

Town Shops

Ron Ridge

+1

24

21/11/2013

17.00

Danbury Scouts

Danbury Scouts

Stuart little

 

6

26/11/2012

14.00

 Harlow

Carestream

Ron Ridge

 

12

26/11/2013

13.15

Grays

Little Thurrock Primary

Roy Tyzack         

Jack Squires

45

27/11/2013

13.15

Grays

Little Thurrock Primary

Roy Tyzack

Stuart Little

45

14/12/2013

09.00

Colchester

Special School

Diane Masterton

 

150

Total 2013

 

 

 

 

 

4712

02/01/2014

19.00

Colchester

St Johns Hall (Ladies Group)

Jim Mcaree

Dave Stocker +2

30

06/01/2014

11.00

Basildon

Kingswood

Lee Riches

 

8

13/01/2014

18.00

Danbury

Danbury Brownies

Dave Spiceley

+4

22

20/01/2014

11.00

Tollesbury

Village

Sylvia Halford

+2

12

22/01/2014

13.00

Eastgate

Woodlands school

Lee Riches

 

8

20/01/2014

11.00

Tollesbury

Village

Sylvia Halford

+2

12

27/01/2014

13.00

Eastgate

Woodlands school

Lee Riches

 

8

27/01/2014

18.00

Danbury

Danbury Brownies

Dave Spiceley

+4

22

03/02/2014

18.00

Upminster

Lodge

Graham Elvidge

 

8

08/02/2014

09.00

Broomfield

Heartstart Instructor Course

Ron Ridge

+5

17

08/02/2014

14.00

Broomfield

Heartstart Instructor update

Ron Ridge

+5

4

13/02/2014

09.00

Stanstead MTF

Forest School

Stuart Little

+3

90

15/01/2014

11.00

Tollesbury

Guides

Sylvia Halford

+2

12

18/01/2014

11.00

Tollesbury

Guides

Sylvia Halford

+2

10

24/02/2014

19.00

Black Notley

Scouts

Stuart Little

Dave Stocker

12

28/02/2014

14.00

Navestock

Nuns

Roy Tyzack

Penelope Tyzack

12

03/03/2014

19.00

Upminster

Lodge

Graham Elvidge

 

20

03/03/2014

09.00

Stanstead MTF

Forest School

Stuart Little

+3

90

03/03/2014

19.00

Black Notley

Scouts

Stuart Little

Dave Stocker

12

04/03/2014

10.30

Stanstead MTF

Forest School

Stuart Little

+3

90

04/03/2014

tba

DBR

Ex Pats

Catherine Studd

+1

20

20/03/2014

11.00

Five lakes

Ladies Golf

Sylvia Halford

+2

12

06/03/2014

19.00

Billericay

8th SCouts

Stuart Little

+?

14

10/03/2014

17.50

Steeple Bumpst’d

Beavers

Carol Jones

Euan MacRea

23

12/03/2014

14.00

Writtle

Writtle College

Nieky Van Veggel

 

12

12/03/2014

All day 

Bury St Edmonds

Lady Freemasons

Tony France

 

8

13/03/2014

19.00

Billericay

8th Scouts

Stuart Little

+2

14

14/03/2014

14.00

Writtle

Writtle College

Nieky Van Veggel

 

12

17/03/2014

19.00

Upminster

Lodge

Graham Elvidge

 

20

19/03/2014

14.00

Writtle

Writtle College

Nieky Van Veggel

 

12

29/03/2014

09.00

Woodford

Scouts

Ron Ridge

+1

19

30/03/2014

10.00

Loughton

Scouts

Ron Ridge

 

12

30/03/2014

13.00

Woodford

Scouts

Ron Ridge

 

12

03/03/2014

13.00

Basildon

Eastgate

Lee Riches

 

12

04/04/2014

tba

Brentwood

Council

Roy Tyzack

Penelope Tyzack

30

07/04/2014

All day 

St Osyth

Community and Orchards

Dave Stocker

Steve Box

300

07/04/2014

07.30

Romford

Newham Council

James Ridge

+1

8

14/04/2014

07.30

Romford

Newham Council

Ron Ridge

+1

12

25/04/2014

13.00

Basildon

Eastgate

Lee Riches

+1

18

26/04/2014

09.30

Writtle

Bowls Club

Stuart Little

David Stocker

22

26/04/2014

08.00

Havering

Pony Club

Ron Ridge

+1

15

27/04/2014

08.00

Woodford

Scouts

Ron Ridge

+1

18

30/04/2014

tba

East Hanningfield

N’Bhd Watch

Dave Spiceley

+2

8

02/05/2014

07.30

South Weald

Local group

Ron Ridge

+1

12

03/05/2014

10.00

Stowmarket

Masonic Hall

Tony France

+2

14

03/06/2014

11.00

Purdiss Heath

Alzheimers

Tony France

 

35

07/06/2014

All day

Went

Drinkstone

Tony France

+3

17

12/06/2014

12.00

Basildon

Eastgate

Lee Riches

 

14